Lars Schotte, Mudroňova 13, 92101 Piešťany, Slovakia (EU)

Immediate Release - Sobota, 7. decembra 2019

Explózia plynu v Prešove

Dnes, ešte nie je všetko jasné, hlavne okolnosti nehody, preto je možné podať len všeobecné stanovisko. Preto nechcem, aby ľudia merali artikel na základe presnosti toho, čo sa v Prešove stalo, lebo dnes ešte hovno vieme, keďže médiá sú nespoľahlivé ako zdroj informácií, svedkovia preháňajú, lebo sa dostali do televízie a v šoku častokrát len splietajú hovadiny.

Fakt ale je, že už teraz vláda Slovenskej Republiky prepadla v akcionizmus a údajne posiela milión EUR na účet mesta, aby nejako symbolicky demonštrovala účasť. Či tieto peniaze naozaj budú uvoľnené, to teraz neviem, to dá skontrolovať, ak mesto má transparentný účet. Na stránke https://www.transparentneucty.sk/ som ale pre Prešov nič nenašiel, ale to je aj súkromná stránka, čiže nemôžem dnes vylúčiť, že mesto nejaký taký účet má.

V každom prípade tá finančná pomoc je len medializovaný sľub, všeobecne občan má málo možností kontrolovať toky financií štátu, čo by malo byť samozrejmosť, ale reálne ak do toho nedá nejakú prácu, tak sa to nedozvie. Všetko by to chcelo si vyžadovať podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám a to je vždy nekompletné, lebo človek si môže hovno vyžiadať niečo, o čom hovno vie, že vôbec existuje. To sa netýka prípadu medializovaného prísľubu finančnej pomoci, lebo o tej vieme, ale hovno vieme, čo všetko kam uniká mimo toho.

Čiže transparencia hospodárenia štátu ako prvý úkaz zlyhania.

A tým sa hneď dostávame aj k problematike záchranných zložiek. V záchvate už pomínaného akcionizmu poslala vláda do okolia armádu. To je snáď jediné, na čo tá profesionálna NATO armáda je dobrá, že vie chrániť objekt, ktorý vyjebal plyn do luftu. Čiže okrem ich funkcie, že spolu s policajtami tam dávajú pozor, aby tam niekdo niečo neujebal, lebo veď ten slovenský národ je raz taký, že ešte aj na druhého nešťastí by išli zarábať, čo vedia podľa seba, k čomu sa ešte dostaneme.

Slovensko trpí od svojho vzniku nedostatočne vybavenými záchrannými zložkami. V rámci toho, že ministerstvo vnútra SR nechá ukradnúť milióny EUR na nezmyselné government cloud hlúposti, kde nemajú ani poriadne nastavený emailový server, tak nie sú peniaze na kvalitné vybavenie hasičov a iných záchranných zložiek.

Jedine tak sa dá vysvetliť tvrdenie ľudí, že všetko trvalo dlho, lebo chýbal personál a chýbalo vybavenie. V tomto ale Slovensko nie je samé, podobné problémy mali aj v Nemecku, kde tiež museli prísť záchranné tímy až z Ruskej Federácie, keď sa im vylialo Labe. Čiže korupcia a klientelizmus zabíja v tejto konkrétnej podobe, keď ľuďom nie je poskytnutá adekvátna pomoc.

A na tom nezmení ani milión EUR prevedený na účet mesta. Ak by sa prestalo systematicky kradnúť, pomohlo by to viac. A to na všetkých úrovniach.

Ja sa na to ani nepozerám iba na YouTube som videl výstrižky, lebo ja by som nedokázal zniesť tie falošné prísľuby sústrasti a podobné mediálne triky ako obalamútiť ľudí. Na rozdiel od väčšiny ľudí, na ktorých to ešte stále platí, ja niektorých z tých politikov poznám do tej miery osobne, že som sa nimi rozprával. Politici, a to špeciálne slovenskí politici pohŕdajú národom. Tu ale tiež nie je Slovensko samé, podobné nálady politikov voči svojim občanom prevládajú aj v zahraničí, dnes asi najhoršie v Nemecku a Francúzku.

Čiže nie len slovenský fackovač Osuský, ktorý sa vyjadril na ľudí absolútne explicitne v nedávnom vystúpení v Národnej Rade, čím prezradil skutočné nálady politiky voči občanom, za čo bol práve od premiéra kritizovaný, možno menej za expresívny výrok ako za to, že prezradil „štátne tajomstvo“, toho istého premiéra, ktorý teraz podlieha akcionizmu a posiela milión, ako to už jeho predchodca urobil v prípade kauzy slovenského Babčenka, Kuciaka.

Pravda v tomto prípade výbuchu plynu v Prešove zomrela ako prvá.

Pravda zomrela v tú ranu, ako sa začali médiá o tento prípad zaujímať.

Čo je teda pravda?

Pravda je, že výbuch plynu nie je nič neobvyklé a vo všetkých prípadoch je spôsobený výbuch plynu nesprávnym zaobchádzaním.

V Rusku vybuchuje plyn každý týždeň, ale to si už nikto nevšíma, lebo tam to je jasné, keď ten plyn šurgajú v hadiciach na polievanie vody na záhrade a pri tom majú všetci špaky v papuli.

Lenže to je Rusko a tam to nejako každý očakáva.

Menej známe je však, že sa takéto výbuchy konajú aj na západe a tiež nie zrovna zriedka. V Nemecku preto prebieha snaha, ako v paneláku, kde býva moja babka v Pirne na Sonnensteine, že tam žiaden plyn do bytov nevedie. Plyn je zavedený len do pivnice na vykurovanie a tam je miestnosť, v ktorej sa kotolňa nachádza uzavretá. Tak som to videl aj v bývalom štátnom byte v Norimbergu, Am Stadtpark, kde som býval ja. Thomas Sabo (klenotníctvo), ktorý tie byty sprivatizoval, na tomto nič nezmenil.

Hajzli na Slovensku však áno.

Špiny, ktoré sa rozhodli, že zrušia kotolne.

InfoVojna sa týmto zaoberala do detailu.

A nech si ľudia zavedú plyn do vchodu, čo každý vchod potom najlacnejšie a svojpomocne, poprípade za služieb ukrajinských robotníkov, bez dodržania minimálnych bezpečnostných štandardov, aj urobil.

Čiže na Slovensku máme iný problém a to sa snaží celá mediálno politická mafia zakryť pod koberec miliónom EUR na fleku.

Problém je, že každý panelák a každý vchod paneláku na Slovensku je tikajúca bomba a je zázrak, že zatiaľ vyjebalo do luftu len jednu a je zázrak, že pri tom zabilo len toľko osôb. Situácia je podobná všade na Slovensku.

Čiže namiesto akcionizmu, milióna EUR a podobných hovadín, tu máme štrukturálny problém.

Mimochodom, netýka sa len panelákov ale aj rodinných domov a iných stavieb.

Ľudia v Prešove hovoria, že sa konali rekonštrukcie a pri tom bolo poškodené plynové vedenie.

To samotné by nemalo ale spôsobiť takú škodu, lebo tam je otázka, že kde sa plyn hromadil a čo v tom paneláku horelo. Bola rúra poškodená na viac miestach? Toto všetko sú otázky, na ktoré odpovede asi nikdy definitívne nedostaneme, keďže slovenskí hasiči sú zle vybavený nie len technicky, ale aj mentálne. To isté platí aj pre políciu.

Fakt ale je, že plynové vedenie, tak ako ľubovolné vedenie, ako napríklad voda, by nemala byť zasekávaná do steny, lebo pohybom rúru poškodí. Ak prechádza teda plynová rúra cez stenu, tak tam musí byť tzv suspenzia, ktorá tej rúre necháva určitú vôľu do strán, aby keď sa pracuje so zbíjačkou, alebo sa vŕta do steny, aby sa vybrovanie neprenášalo na rúru. Takisto úchytky rúry musia rúru držať v gumových podložkách, z toho istého dôvodu.

Ak ale už bolo jasné, že plyn uniká, prečo robotníci okamžite nepresekli rúru od vodovodu a tým zatopili okolie unikajúceho plynu? Aj malé decko vie, že plyn je do malej miery neutralizovaný vodou. To by síce nezabránilo prípadnej explózii, ale zmiernilo by to efekt o plyn viazaný vodou.

Ak by bol explodoval len plyn vo vedení, nebola by explózia tak veľká.

Prečo teda počas prác nebol uzavretý hlavný prívod plynu?

Prečo nebol uzavretý prívod plynu keď bolo už známe, že plyn uniká?

V panelákoch je hlavný uzáver plynu (HUP) označený a dostupný pred každým vchodom. Bol tento HUP zablombovaný a nebolo možné sa k nemu rýchlo dostať? Pri stupidite spoluobčanov si nie len že myslím, že toto je možná teória, ale podobné veci som aj videl. A nie len HUP, ale aj vo vlakoch ZSSK, kde bol uzavretý hasiaci prístroj. Asi aby keď začne horieť, aby ho nikto nemohol vytiahnuť. Tu zlyhali tiež kontrolné orgány.

Čiže namiesto akcionizmu, by mala Saková ako ministerka vnútra postaviť sa pred kamery a podať okamžite pokyn všetkým zložkám ministerstva vnútra, čiže hlavne polícii a hasičom, skontrolovať bezodkladne všetky prívody plynu na Slovensku. Skontrolovať treba dostupnosť a funkciu. V prípade, že by sa ukázalo, že nie je dostupný HUP, zle označený, alebo nefunkčný uzáver, treba nahlásiť vadu a nechať bezodkladne odstrániť závadu.

Ja mám dostupné plynové domčeky na Mudroňovej 11 a 13, ale nemám tam označenie, čiže nejaké nálepky od ministerstva vnútra by sa mi zišli, ktoré by som tam nalepil, alebo natrieť farbou. Nad tým budem rozmýšľať budúci rok, keď bude teplejšie.

Prvé čo ma napadlo, keď som videl explóziu v Prešove v médiách, v mojom prípade na Twitteri, tak ma napadlo, že aj ja sedím na takej časovanej bombe a budem sa čoskoro musieť s touto tiež zaoberať. Explózia v Prešove mi posunula túto tému o niekoľko stupňov škály priorít nahor.

Teraz je ale najhorší čas, keď človek ešte nevie, do akej miery zima môže prísť, či nebude treba plyn ešte túto zimu nakopnúť.

Čiže tu v Piešťanoch, aspoň v mojom campuse na Mudroňovej sa berie plyn vážne, na rozdiel od idiotov vo vláde.

Plynári ale rozkopali ulicu, čiže tiež nie je jasné, či to všetko dobre dopadne, keďže tí plynári, to sú samí profíci, už len na pohľad.

Na Teplickej sa im už pred rokmi podarilo preraziť plyn, vtedy sa nič nestalo, ale stáli na tej rúre posratý, že ich to vyhodí do luftu.

Ja som si na bicykli vtedy robil z nich srandu, že až si prdnem, tak potom bude explózia.

Tu v Piešťanoch, tak ako aj v iných mestách je problém, že je hovno zdokumentované. Nikto teda nevie, že kadiaľ všadiaľ tie rúry idú a kde sú pospájané a potom sa stane ľahko, že bager narazí na rúru a začne syčať plyn, lebo divá sviňa nevie, kde v piči všade ten plyn je.

Následný požiar

Takisto zaujímavé je, že ten panelák v Prešove po tej evidentnej explózii horel.

Ak by jebol plyn v stupačke, tak neviem, čo tam akože horelo.

Iná situácia by bola, ak by sa plyn dostal do bytu a tam vznietil bordel, čo asi tak bolo, ale napriek tomu nie je jasné akým spôsobom.

To, že sa im zvalilo schodiščo ma neprekvapuje, keďže to bolo stavané minimalisticky, ja keď poskočím v paneláku na schodoch, tak sa to trasie komplet, čiže ono to nikdy nebolo dimenzované na záťaž, tým pádom je len plauzibilné, že by sa mohlo aj zrútiť, ale fotky po požiari ukazovali aj čiastočne prevalenú strechu a podobné úkazy, ktoré sú samotnou explóziou a následným požiarom nie celkom jasné.

Ak tá rekonštrukcia ale spočívala v notoricky známom zatepľovaní, tak potom to už vyzerá inak.

Potom tu máme prípad Grenfell Tower fire reloaded. Tu ale by bol spáchaný trestný čin usmrtenia z nedbanlivosti, keďže najneskôr po Londýne by sme už mali vedieť, že horľavá izolácia je zlý nápad. A tam je aj jasné, koho treba brať na zodpovednosť.

Záver

V konečnom dôsledku to vyriešia len dlhoročné tresty odňatia slobody podľa trestného zákona, alebo ako hovorí najznámejší sudca „zákonne, podľa platnej legislatívy“.

Koľko hajzlov sedí vo vyšetrovacej väzbe?

Podľa momentálneho stavu by mali sedieť vo vyšetrovacej väzbe minimálne tí, ktorí práce objednali. Podľa zavinenia možno aj vedenie firmy vykonávajúcej práce.

Ale tam to všetko závisí od okolností prípadu, o ktorých vieme hovno z médií a policajti hovno povedia s výhovorkou prebiehajúceho vyšetrovania.

V rámci toho, že sa tu jedná na Slovensku o mimoriadne závažný prípad ohrozenia a usmrtenia, by adekvátna reakcia mala padnúť primerane tvrdo. Čiže namiesto pochodovania idiotov okolo obhorelého paneláku by tu chcelo tvrdú reakciu podľa trestného práva a vyšetrovania korupcie vedúcej do situácie, v ktorej sa ľudia v Prešove ocitli.

V médiách zaznela aj informácia, že slovenské sprivatizované nemocnice ani nemali kapacity na príjem ľudí postihnutých v požiari a vytunelovaný slovenský štát nemal ani plán kde umiestniť evakuovaných obyvateľov. Hlavne, že treba príjmať migrantov!

Ale to je jedna veľká sága korupcie a bordelu v štáte, kde sa pozrieme. Zlyhanie na celej čiare od ekonomických predpokladov, cez chýbajúcu výbavu záchranných zložiek, po dnes neznáme, že či už bol za vec niekto zadržaný a ďalej donekonečna samá korupcia a špina a falošný politici a žiadna vidina nádeje.

Tu ja to vidím na to, že vláda tento prípad zas bude chcieť odsedieť a médiá sa budú venovať pičovinám, pokiaľ obyvatelia panelákov z Prešova budú mrznúť v telocvični. Ešte aj ten milión EUR v Prešove možno skorumpovaná banda mestského zastupiteľstva, ako v každom meste, nájde spôsob ako rozkradnúť. Objednajú prenosné hajzle a unimobunky od firmy, v ktorej majú podiel, za predraženú zmluvu a vybavené. Tak ako sa to na Slovensku odjakživa robilo.

Táto banda gaunerov z tých obetí trestného činu spraví bezdomovcov a páchateľov trestného činu neodstíhajú, lebo to nejaký prokurátor-kočnerátor zastaví. Rovnako ako Piešťanské CT prokurátor z Trenčína. Skutok sa nestal, panelák v piči.