Stav ekonomiky

V prvom rade si treba ujasniť, že prečo sa dejú veci zle a prečo je jasné, že to dobre dopadnúť nemôže. Yanis Varoufakis to hovorí skoro v každom videu. Viera v nejakú fiskálnu disciplínu a z toho vyplývajúceho údajného hospodárskeho rastu je taká silná, že si celé obyvateľstvo neuvedomuje, že naháňa falošnú dogmu.

Samozrejme, že to nemôže dopadnúť dobre, keď máme na svete štáty, ktoré majú prebytok v zahraničnom obchode, štáty ktoré majú deficit v zahraničnom obchode a potom je tým deficitným krajinám povedané, že nech sa z ich dlhov vyexportujú. K tomuto je dobré si pozrieť Heinera Flassbecka.

Toto sa nedeje len na úrovni makroekonomickej, ale toto šialenstvo sa prebylo aj do mikroekonomiky, že tzv. austerita, ktorá môže byť zmysluplná pre jednotlivca, je naťahovaná na komplet sociálne skupiny.

Najlepší prípad sa mi stal osobne, keď ti príde do domu skupina z úradu práce a povie ti, že keď si v hmotnej núdzi, tak predaj dom. Toto prišlo na Slovensko z Nemecka pôvodom Harz4. Teraz si to živo predstavme. Človek sa dostane do hmotnej núdze, predá dom a pôjde pod most. Teraz ako sa ten človek znovu dostane na nohy? Nijako. Keď je človek raz na ulici, kto ho zamestná? Kde sa človek bude umývať, keď nemá kde bývať? Bude smrdieť na kilometer? To je začiatok toho, čo Vaský správne nazýva fašistický systém, ktorý sa bojí konkurencie od často inteligentnejších más. Systém resp ľudia, ktorí majú peniaze v Panamských a iných paradise bankách, sa boja týchto más tak veľmi, že zaviedli systém, ktorý likviduje chudobných, lebo sa boja, že by ich časom vykonkurovali z ich pozícií, resp. že by nedokázali už dosadzovať svoje deti na pozície a tým pádom reprodukovať svoje (nakradnuté) bohatstvo.

K tomu ešte prichádza masívna automatizácia a výpadok masovej spotreby, spôsobený politikou stagnujúcich reálnych miezd, ktorá vytvára ešte väčší tlak na trhu práce, keďže tých pracovných pozícií už nie je toľko, lebo sú škrtnuté technologickým vývojom, alebo sa neoplatia, lebo obchod nemá zákazníkov, keďže zákazníci, sami pracovníci pracujúci za priemerné mzdy, majú problémy platiť účty, nie to ešte behať po vonku rozhadzovať peniaze.

Výsledok je, že z milionov mladých ľudí teraz vychádzajúcich zo škôl a univerzít nebudú pracovné miesta. A to nie len rok, alebo dva, ale celý ich život. Čiže títo mladý ľudia budú systémom podmienene v hmotnej núdzi počas celého svojho prirodzeného života.

A tiež je verejne známe, že tento systém bol zavedený tak úmyselne, čiže to nebola len nevedomosť, že niekdo si nemohol pred 30 rokmi predstaviť, že bude situácia aká je. Práveže naopak. Keď by sme už pred 20 rokmi automatizovali a informatizovali tak, ako by sme mohli, tak by sme už dávno boli ďalej. Napríklad sociálna poisťovňa. Vminule som bol v sociálnej poisťovni pre nejaké papiere. Čiže kopec papierov úplne zbytočne. Ak by sme tieto veci odracionalizovali, keďže štát už teraz všetky informácie má a aj tak je to všetko v nejakej databanke, tam ani tá pracovníčka na tom nič nezmení, ona mi môže potvrdiť len to, čo jej ten program vytlačí, tak by všetky tieto ženy boli nezamestnané. FeFe toto už dávno zlinkol v nejakom americkom blogu, ktorý sa zaoberal tzv. bullshit jobs v USA. Článok prišiel k záveru, že keď by systém nedržal veľkú časť pracovného trhu v bullshit jobs, tak by sme mali nezamestnanosť v rádoch viac ako 50%. Keď sa pozrieme do južnej Európy, tak tam už vidíme podobný vývoj. A to nie je nič nové. To nie je ani niečo, čo by kedysik nebolo možné a ja viem, že sa dá oveľa viac. Len si predstavme, že keď by také portály ako Slovensko.sk fungovali, tak by to odracionalizovalo drvivú väčšinu štátnych zamestnancov, ktorí len špinia papier a búchajú razítka. Čiže títo ľudia môžu byť radi, že sa kradne a že sú firmy, ktoré sú trestnou činnosťou vybrané v zmanipulovaných výberových konaniach tak nekompetentné, že aj za astronomické číslo sú nie v stave postaviť stránku, čo už Alojz Hlina správne popísal, že by študent informatiky v prvom semestri spravil za basu piva.

Toto ale raz príde a potom čo?

Už aj tí, ktorí predtým kritizovali BGE (Bedingungsloses Grundeinkommen), ako aj Vitkovič už teraz priznávajú, že bez BGE (aka. Basic income) to nejde. AZV (Arbeitszeitverkürzung) tiež musí prísť, lebo aj to, čo na robote je, sa bude musieť inak prerozdeliť. A teraz chýba ten človek, ktorému trkne, že ak sú tieto veci jediné, čo je vôbec matematicky možné robiť, lebo všetko iné vedie do katastrofy, tak potom si musíme položiť otázku, že čo potom s kapitalizmom. Kapitalizmus je postavený na tom základe, že máme malú skupinu 1%, ktorá bohatne na úkor (z práce) celého zbytku (99%). Keďže sme so systémom narazili na strop, tak sa to nedá inak ako opatreniami typu BGE a AZV, tak to zas znamentá to, že celý proces bohatnutia 1% bez práce hodí spiatočku.

Ja sa nebojím západných, alebo aj ruských, alebo čínskych oligarchov, lebo tí sú dostatočne inteligentní na to, že im je jasné, že radšej budú chudobnieť počas generácií, čiže chudoby by sa ani teoreticky nemohli dožiť a ani ich najblyžšie minimálne 3 generácie a čo je potom, to sa potom musí vybaviť podľa toho, že aké bude všeobecné sociálne zabezpečenie, ergo ak by existoval basic income (BGE), tak by aj tak nikomu nič nehrozilo a potom aj od toho, že či ich potomkovia po veľa generáciách budú dostatočne pracovití, že si v spoločnosti budúcnosti vybudujú uznanie a rešpekt. To ich ale už osobne zaujímať nebude.

Ako toto ale vysvetlíš slovenským, alebo českým privatizérom a rýchlozbohatlíkom, oligarchom s IQ húpacieho koníka? Na šťastie pre nás ale táto otázka nie je relevantná, lebo na Slovensku a v ČR sa hospodárstvo budovalo za socializmu spoločne a oligarchovia sa dostali k svojim majetkom aj tak trestnou činnosťou, ergo túto otázku potom môžu riešiť v base. Aspoň sa nebudú nudiť. Aj dnes by bol dobrý cvik z ekonomiky hodiť debilovi pero a papier, alebo Excel, a povedať mu, že toto a toto je priemerný zárobok slováka, takéto má výdaje, ceny stúpajú o toľko percent ročne a teraz vyrátaj ty hovado, že za koľko rokov skape od hladu. Ak by to vyrátal, tak by zároveň pochopil, prečo sedí v base.

Ivan Mikloš je extrémne drzý exemplár. Na ukrajinskom ekonomickom fóre 2016 sa im snažil predať reformy, ako robili na Slovensku. Možno preto v roku 2017 pozvali Yanisa Varoufakisa a nie Mikloša, ale to neviem, to je len špekulácia, nečudoval by som sa ale keď by to tak bolo. Problém s ukrajincami vyzerá byť, že asi nevedia po anglicky, lebo keď sa tam hovorilo o privatisation and liberalisation, respect for private property v súvislosti k pozemkom, tak by každého, aj toho najsprostejšieho ukrajinca napadlo, že tam chcú prilákať tzv investorov na to, aby skúpili ukrajinskú zem. Nuž o to išlo svojho času aj Hitlerovi, že? Ale teraz si ten ukrajinec musí položiť otázku, že čo z toho bude mať, keď mu tú zem sprivatizujú? Z čoho bude žiť potom? Kde bude pracovať?

Do veľkej miery bola Ukrajina schopná prežiť tým, že sa tam ľudia zásobovali sami a nepotrebovali sa vôbec zaujímať o to, čo robí politika alebo ekonomika, pokiaľ mali doma vlastné polia a zvieratá. Tak ako Slovensko kedysi. Ako sa má ekonomická situácia ukrajinca zlepšiť, keď príde, resp dnes už nepríde, vajco z Tesca alebo Kauflandu namiesto od sliepky? V prvom rade sa zmení to, že keď nebude mať Hrivnu vo vačku, tak skape v paneláku.

Tak vieme rozviazať aj reč, keď sa budú brániť tým, že oni boli len za liberalizáciu a privatizáciu a to sú všetko totálne pozitívne veci. Tak by sa ale mohol brániť aj Pinochet. Veď aj ten len bránil súkromný majetok amerických ťažiacich právnickych osôb.

To je jediné zmysluplné na ekonomike, že neoliberalizmus môžeme hodiť do matematickej formule a tam nám výde klesajúca tendencia pre masy, čo je podľa správnej definície genocída, tak ako to aj Vaský opisuje a máme právny základ na odsúdenie tohoto systému ako totalitného, neľudského a opovrhnutiahodného. Tak ako aj každého aktívneho participanta alebo implementátora neoliberalizmu ako zločinca proti ľudskosti a masového vraha.

Harabin toto už správne popísal v jeho príklade so zdravotníctvom, že tam bol zavedený systém, ktorý je zodpovedný za to, že zomrie ročne viac osôb. Ergo zákonodarci by mali byť za tento systém odsúdený, lebo uviedli systém vedome do stavu v ktorom je. Takisto dokazovanie viny je jednoduché a dokonca tu existuje tzv besondere Schwere der Schuld, čo je napr v nemeckom trestnom zákone dôvodom pre výnimočný trest. Toto sa dá dokázať spôsobom follow the money, lebo ak by privatizácia v zdravotníctve nebola profitabilná, tak by na nej finančné skupiny neparticipovali. To je dôvod vraždy z chamtivosti. Taký prípad je Mikuláš Černák, ktorý za to dostal doživotie.

Zdroje: