13. March 2019

Ako Transparency International vybabralo s Vivien

 

alebo ako treba Šípoša výnimočne pochváliť, lebo spravil vec, ktorej dosah si sám neuvedomoval

 

Takzvaný Vaskýjúgendi sa medzi sebou žerú a Transparency International o tom nič nevie

V prvom rade treba ujasniť jednu vec, ktorú si Transparency International neuvedomuje.

Preto som aj kritizoval Šípošov artikel, ktorý napísal o Daňovi, lebo tam písal veci bez toho, aby Martina Daňa osobne poznal. Preto tam Šípoš popísal aj úplné hlúposti a nepravdy, a inú vecnú kritiku si nevšimol.

Keď by som takýto artikel napísal ja, tak by to bolo o inšom, keďže ja som s Martinom Daňom nie len sem-tam v kontakte, spravili sme spolu 3 videá, z ktorých jedno stále nie je zverejnené.

A tu by sa dala zobrať aj prvá vecná kritika. Daňo sedí na obsahu.

Čo sa teda stalo je, že Vivien, ktorá o sebe hovorí, že je najväčšia fanúšička, lebo len ona vie zohnať obsah a to všetko sama, sa zhovárala so Šípošom o tom artikli a natáčala to na video. Toto video nebolo zverejnené po natočení, ale ja som z neho videl úrivky, keďže som sa s Vivien stretol v Bratislave na hlavnej stanici a chcela mi ukázať časti. Ja som vtedy odmietal sa na to pozerať a navrhol som jej, že nech mi napojí ten telefón na môj laptop, ja si ho prekopírujem a navrhol som, že ešte v ten deň môže ísť von, keď by som to nechal na noc uploadovať na webstránku.

Toto Vivien odmietla, lebo si už uvedomuje sama, že Daňo nič nezverejní a keď ano, tak nie až tak rýchlo. Čiže aj keď by som si ja nechal veľa času so zverejnením tohto videa, tak to stihnem pred Daňom, hoc ja na rozdiel od nich všetkých chodím do práce do Viedne. Čiže mám logicky rádovo menej času ako oni.

Dnes som si náhodou vo vlaku na smartfóne otvoril YouTube, že pozrem, že čo nové. Keby som nebol sedel vo vlaku, tak by som si musel sadnúť, keď som videl, že Transparency International tento rozhovor si natočil tiež a zverejnili ho skôr ako Vivien.

Tu preto treba pochváliť výnimočne Šípoša a Transparency International, lebo oni v nedôvere Daňovi k tomu, že zverejní to video v plnom znení, a že by prestrihal to video tak, že vytrhne veci z kontextu, čo mimochodom mainstreamové médiá štandardne robia, čiže obavy Šípoša a Transparency International boli opodstatnené, lebo poznajú „vlastné“/mainstreamové metódy, zverejnili video, na ktorom je vidieť, že Vivien, ktorá každému tvrdí, že všade chodí sama, tam lofela s „doktorom“ Vrablanským, ako ho volá Daňo.

Dalo by sa teda ironicky povedať, že na tom videu pri tom stole u Transparency International sedia samí klamári. A to je na celej príhode to najukrutnejšie, že tam okrem tej kamery postavenej od Šípoša samého, nikdo nehovorí pravdu.

Dôsledky a moja skúsenosť

Mne teraz toto veľmi sadne do konceptu, lebo ja som vecne kritizoval celú tú organizáciu okolo Daňa už dlhšiu dobu. Tiež ma tam pozývali na ich akcie, ale ja som nikdy nešiel. A možno majú aj štastie, že som tam nebol, lebo keby som videl tieto praktiky, tak by som bol od celej organizácie odišiel. Ale možno by som o tom ani nič nevedel, lebo by nemohli mne niečo tvrdiť, o čom viem, že nie je pravda, keďže som bol pritom.

Aj keď by to nebolo prvý krát. Toto sa už podarilo mojej prvej priateľke Romy, ktorá mi na ďaľší deň po telefóne rozprávala o tom, ako sa somnou milovala a ako ona musela robiť všetku tú činnosť a preto je v práci unavená. Toto všetko neuvedomujúc si, že to som bol ja, s kým sa akože ona “únavne” milovala a ja som si veľmi dobre pamätal a po dnes deň si pamätám, že to bola hovadina, keďže to bola práve Romy, ktorá bola v posteli “tuhá”. Od toho vznikol ten vtip, že “to si si mohol vziať so sebou do postele kus foršne”.

A toto je presne ten istý princíp. Tu sa snažia títo voly človeka presvedčiť o niečom a potom vidíš na videu od Transparency International samých, že to tak vôbec nie je.

A najhoršie na tom je fakt, že teraz Daňo definitívne raz to video zverejní, ale len preto, lebo už je vonku verzia od Transparency International. Čiže keď by Transparency International tento rozhovor nenatočil, a nedali to na YouTube skôr ako on, tak by to zostalo v čiernej diere, ako množstvo videí od Daňa, ktoré nikdy neuvidia svetlo sveta.

A tu je hneď druhá vecná kritika Daňa. Daňo strihá videá, ktoré strihanie nepotrebujú.

Daňo sa stále sťažuje na to, že on potrebuje “renderovať” videá, aj keď v skutočnosti sa pixely nerenderujú, ale encodujú, teda kódujú s kompresným štandardom. Najčastejšie sa jedná pri videu o štandard H.264, alebo novší H.265, čo všetci poznáme nie len z YouTube, ale prominentne aj z DVB-T resp. v čechách teraz najnovšie DVB-T2 s novým H.265 štandardom.

Daňové kecy o produkcii videí sú nič len humbuk.

Keď Daňo, alebo Vivien nejaké video natočia, mali by to ustrihnúť len o nepodstatné časti, možno to predtým encodovať do štandardu, ktorý YouTube natívne podporuje, čiže H.264 s určitými parametrami (na to má Google návody) aby ušetrili čas pri uploadovaní, keďže Main profil H.264 ktoré kamery používajú býva zvyčajne veľmi objemný a uploadovanie cez pomalé internetové pripojenie by trvalo “večne”. Preto potrebujeme dostať video do profilu High s parametrami, ktoré môže YouTube priamo prevziať, potom nerobí ani internú konverziu, iba pre nižšie rozlíšenia. Po uploadovaní na YouTube je teda video okamžite dostupné.

Čo ale oni robia je ešte horšie ako mainstream. Je to už len zriedkavosť, že by Daňo, alebo aj Vaský v poslednom čase zverejnili nejaké video, ktoré by nebolo prznené strihaním. Preto som to aj všetko už dávnejšie prestal sledovať.

Keď robil Daňo video somnou, tak som vždy trval na tom, aby to dal tak, ako sme to nahrali. V prípade tretieho videa som ale hovoril, že tam môže nejaké nepodstatné časti vystrihnúť aby sme tam zbytočne nezdržovali divákov. To sa ale dá, lebo diváka nezaujíma, čo sme tam rozprávali interne, síce na kamere. V prípadoch ale, kde sa rozprávame na kameru, to môže ísť von celé. Keď si ale človek pozrie napr tzv Píšťanského #1, tak tam bude vidieť strihy. Tieto sú ale v poriadku, lebo nemenia zmysel. Sú tam ale elementy, ktoré skáču v čase. A tým dávajú divákovi mylný pocit o skutočnom priebehu rozhovoru.

Píšťanský #2 bol už lepšie spracovaný, keďže to išlo von viacmenej tak, ako to bolo natočené.

Toto je ale vždy riziko. Ja keď som prvý krát robil rozhovor s Daňom tak som tiež nevedel, že ako to dopadne, lebo aj z toho videa sa dal spraviť mix, ktorý by ma nechal vyzerať ako totálneho idiota. A fakticky ohlas a Píšťanského #2 bol aj rázovo lepší ako na #1.

Tu teda sám Daňo mal dobrý ohlas od vlastného obecenstva. Nerozumiem potom prečo sa sám torpéduje s tým, že robí videá neseriózne, skrýva obsah, vyhráža sa, že niečo zverejní, ako v prípade tých prezidentských debát, keď nakoniec všetci vieme, že nič nezverejní, lebo nič nezverejnil do teraz. Ak mám nejaký obsah, tak je treba tento obsah zverejniť a hotovo. Presne tak ako to teraz spravilo Transparency International. A to už je ostuda, že Daňa dobehne práve Transparency.

Ja som tieto veci, spoločne s inými kritizoval verejne už dlhší čas, kritizoval som pri osobnom stretnutí s Daňom, ale aj cez telefonické vstupy do relácie TakžeTak Daňovú závislosť na Facebooku, ale nezmenilo sa nič. To isté platí pre Vivien.

Moje poučenie

Aj pre Vivien som ponúkal pomoc a možnosť emancipovať sa od Daňa, aby svoj obsah dostala von. Lenže tam som narazil na neochotu sa niečo nové naučiť a všeobecný nezáujem. Preto som od týchto snáh upustil a nech si to riešia teraz už sami. Ja sa už odmietam zaoberať s tým, ako by sa dali niektoré problémy technicky vyriešiť a budem riešiť v budúcnosti len veci, ktoré skálujú, čo diskusie s jednotlivými ľuďmi nerobia. Radšej do budúcnosti napíšem artikel na webstránku o tom, ako by sa mali dávať videá von, možno to nejak aj monetarizovať cez Patreon a podobné veci. Tam by som mal robiť vlastú aktivitu, ale tiež moje pokroky dokumentovať, aby na základe toho mohli aj iný ľudia tieto skúsenosti využiť.

Teoreticky by sa dal aj celý Patreon nahradiť, keďže jediné čo človek od Patreonu potrebuje je anonymizovaný identifikátor odberateľa. Toto implementovať nie je komplikované a špecifikácia takého softwarového projektu ma napdla na záchode. Samozrejme, chcelo by to čas tento aj realizovať. A tam je pes zakopaný.

Ale namiesto dohovárania Vivien, alebo Daňovi o tom, že ako je to celé nezmyselné čo robia, ako si sami odháňajú ľudí tým, že Vaský v TakžeTak prežehnáva ľudí za peniaze, som dávno tieto veci realizovať mohol.

Na druhej strane celé TakžeTak ide v úrovni dole. Už dlho tam nebol pustený žiaden nový obsah, a keď tam niečo pustia, tak 2 minúty v 2 hodinovej relácii. Nikdo nebude sledovať 2 hodiny Vaského prežehnávania na to, aby videli 2 minúty zostrihané z videa, ktoré asi nikdy zverejnené nebude, jedine ak by to zverejnil nejaký Transparency International prvý.

To že sa tieto veci dajú sme ale videli v prípade Píšťanského série videí, kde videá boli na YouTube na ďaľší deň, okrem toho posledného, ktoré nie je zverejnené po pol roku. Tam vidíme reálny úpadok Martina Daňa aj s Vaským a to je holý fakt a žiadne Šípošové vymyslené artikle.

To, že sa TakžeTak dnes podobá skôr relácii na TVosem, ešte veštica im tam chýba, ktorá by vykladala ľuďom choroby z kariet, tak za to si môžu oni sami. Tam sa nemôžu vyhovárať ani na Šípoša, a ani na Píšťanského telefonáty. A s tým telefónom je to presne tak ako niektorí komentátori píšu pod videami, že tie aspoň boli pripravené a bolo tam niečo povedané k veci. Keďže som ja už s týmito telefonátmi prestal, a teraz tam volajú len trollovia, tak to len uzatvára celý dojem veštiacej a súťažiacej relácie na odpadovom televíznom kanáli. Daňo sám raz spomenul, že im ešte chýbajú nejaké obnažené ženy, ktoré by tento typ relácie zaokrúhlili. Sami prerazili dno neserióznosti a keď by sa s nimi Šípoš bol naozaj bol zaoberal, tak by si to bol všimol.

InfoVojne sa toto podarilo, keď sa Lichtner pol roka vyhrážal, že výde s obsahom, ktorý som im ja vycapil v mojom blogu na ich webstránke. To bolo dno neserióznosti slovenských médii vôbec. Až doteraz.

Keďže ja na rozdiel od nich, týchto ľudí poznám, tak vidím šancu, že by sa toto ešte raz zmenilo za ešte nepravdepodobnejšiu ako zvolenie Daňa za prezidenta. Ale niekedy aj Vaský vie prekvapiť ako naposledy v jeho vystúpení v relácii Slobodného Vysielača Synergeticum z roku 2018.

Link na video Transparency International: