10. apríla 2019

Mediálna manipulácia omniprezentná

Ľudia by si nemali myslieť, že médiá dokážu prekuknúť. Médiá majú v manipulácii prax.

Častokrát počúvam od ľudí, keď príde téma mediálnej manipulácie a dokonca nedávno dokonca údajne aj od spolupracovníčky média samotnej, ktorá streamuje na twitchi, že sa nenechá namotať na nejakú hovadinu, že keď má človek maturitu, ako hovorí Daniele Ganser.

Ja z vlastnej skúsenosti viem, že to nie je tak jednoduché poznať. A preto si nemyslím, že som sám imúnny voči mediálnej manipulácii a ten, kto si to myslí, je pravdepodobne najväčšia korysť mediálneho bullshitu.

Ešte keď som býval v Norimbergu, tam prišiel podomový turek predávať Vodafone zmluvy. Nakecal mi, že to sa dá preniesť, keď má človek ešte bežiacu T-Com DSL zmluvu, do Vodafónu. Keďže mal oficiálne vysačku Vodafonu a bol aj oficialne nejaký zamestnanec resellera, ktorý tieto zmluvy oficiálne predával, tak som si myslel, že niet dôvodu, prečo mu neveriť.

Vyzeralo to všetko ligitímne. A ja som si hovoril, že keď ma chce Vodafone ako zákazníka získať, tak možno by sa im to aj oplatilo, mi prevziať od Telekomu linku.

Samozrejme, a v tom sa rozlišujem od týchto ľudí, ktorí si chybu nevedia priznať, ja si ju priznávam a uvedomujem si, že som sa nechal tým najprimitívnejším spôsobom ojebať.

Keď bola zmluva a všetko podpísané, prezeral som si to všetko ešte raz a videl som, že tam nie je nikde ani spomienka DSL, ale len „Internet od Vodafone“. Tak som sa pustil do intenzívneho štúdia malo-vytlačeného a celej zmluvy, že som prišiel na to, že sa jedná o 3G mobilný internet.

3G v zmluve mi zozačiatku neprišlo divné, lebo Vodafone už v ten čas robil reklamy v televízii, kde sa chválili programom, že keď človek u nich objedná DSL, tak dostane okamžite 3G modem, s ktorým môže surfovať tých pár dní, až vybavia DSL pripojenie, lebo to v Nemecku skrz prenájom linky od Telekomu trvá normálne niekoľko týždňov. Toto ale nebola DSL zmluva.

Keď som to zistil, že ako sprosto ma ten hajzel ojebal, volal do Vodafonu a nechal som to, v rámci môjho práva 14 dní odstúpiť od zmluvy, okamžite zrušiť.

Ale to nedokáže hockto, si priznať, že bol sprosto ojebaný. Na to musí mať človek „gule“ a nervy.

Presne takto to funguje aj s médiami. Ľudia čítajú médiá, uveria tomu odpadu, čo tam kadejaký hajzel popíše a potom sa už toho držia ako mŕtvy kytice, lebo si nedokážu priznať, že oni, keď majú školy, možno niektorí aj vysoké školy, že ich je tak jednoduché ojebať ako malé deti.

Tak si môžeme aj vysvetliť, že prečo aj inteligentný ľudia, ako môj tlstý šéf v Rakúsku podpísali tiež zmluvy o ich verzii druhého piliera a myslia si, že keď budú starý, že z toho niečo dostanú.

Nuž podvedome im to je jasné, že sa nechali ojebať, ale z hrdosti to teraz ten podvod budú platiť ďalej, lebo im to je blbé si priznať, že boli pretiahnutý cez stôl.

Takto funguje aj naša twitch-streamerka, ktorá o sebe hovorí, že pracuje pre médiá.

Základ serióznosti médií je, že vieš od koho informácie čítaš. Ja mám na tejto stránke zverejnené meno, adresu, telefónne číslo, email, a všetky dostupné sociálne médiá kanály. Čiže nikdo nemôže tvrdiť, ako naša twitch-streamerka, že nevie kdo som. A už vôbec nie vtedy, keď ma pravidelne oslovujú ľudia vo vlaku na ceste do práce, že čo to tam píšem.

Naša spomínaná twitch-streamerka nemá zverejnené ani len pravé meno. Čiže ona keď začne o niekom šíriť bludy, alebo sa dopúšťať trestného činu ohovárania, tak si môžete na polícii podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a polícia samozrejme hovno vyšetrí, keďže nemôže riešiť každého idiota, ktorý napíše niekde na internete, najlepšie rovno na Facebooku, nejaký anonym. To je taká doba, s tým sa nedá nič robiť, len si na to zvykať, že médiá pod rúškom anonymity budú šíriť o kadekom klamstvá a vy – ľudia – sa môžete posrať.

Zrovna včera oproti mne sedel týpek, ktorý čítal magazín .týždeň.

Na čom nie je nič zlé, veď aj ja si niekedy zo srandy prečítam DenníkN, keď ho niekde najdem sa povaľovať. Rozdiel ale medzi mnou a nejakým idiotom, čo číta .týždeň, je práve to, že ja si uvedomujem, že aj ja sa môžem nechať namotať na nejaký ojeb, ak proti tomu nebudem aktívne niečo robiť, napríklad informácie si overovať a dávať si extrémny pozor na tzv podprahové komunikácie.

V týchto médiách, ako aj vo všetkých minimálne mainstreamových médiách sedia psychológovia, ľudia zdatný marketingu, public-relations a podobných smerov programovania cudzej mysle, s desaťročiami praxe, najčastejšie ešte z rádia Slobodná Európa. To teda nie sú amatéri. To sú experti v šírení hoaxov a každý, kto tieto veci bere ľahkovážne sa stane ich dronom.

Zrovna v Nemecku mali teraz škandál s takzvaným „framing-manuálom“ pre verejnoprávnu televíziu ARD, kde bolo vysvetlené, že aké slová sa majú používať a ako informácie ľuďom podprahovo podať, aby si to ani nevšimli, že sú manipulovaní.

Iba ak zmeníme slová za nejaké lepšie znejúce, hneď je správa pre kriticky rozmýšľajúceho človeka jednoduhšie sprostredkovateľná, bez toho, aby si to všimol.

Toto si ale treba všetko uvedomovať a nie tváriť sa, že keď mám maturitu, tak na mňa mediálna manipulácia nefunguje a preto všetko, čo v médiách klamú, musí byť asi pravda, lebo keď by to bolo klamstvo, tak by som tomu predsa neveril. Veď nie som sprostý, nie?

Práveže ano, ľudia sú sprostý a naletia na hocičo, tak ako som ja naletel na Vodafone.

Oklamať sa nechajú aj médiá medzi sebou.

Aj tu funguje skupinový tlak (Gruppenzwang) medzi médiami, že nie je jednoduché vytŕčať z radu.

Tu je zas naša anonymná twitch-streamerka dobrý príklad, lebo hovorí, že jej nikdo nediktuje, že ako má písať. Tento argument je ale už známy, lebo to hovoril Claus Kleber z ZDF. Že jemu nikdo z politiky nediktuje, že ako má reportovať.

A toto bolo aj vyskloňované do zvracania, čiže je mi nepochopiteľné, ako ešte niekdo s týmto argumentom môže prísť.

Presne tak ako Claus Kleber z ZDF, aj naša anonymná twitch-streamerka verí v mainstreamové médiá a ich klamstvá. Čiže ak niekto verí v jednu a tú istú vec, tak mu netreba diktovať, že ako má o nejakej téme písať. Akonáhle by ale Claus Kleber z ZDF, ako mnohí bývalý mainstreamový novinári v Nemecku už v minulosti, prestal veriť vo všeobecne verklíkovaný bullshit, tak ho veľmi rýchlo vyradia. Nemusí to znamenať, že by ho vyrazili natvrdo, lebo by sa im nepáčilo čo píše, ale jednoducho by ho niekdo iný nahradil. Naša anonymná twitch-streamerka napríklad. Alebo niekdo úplne iný. Nejaký študent, ktorý by bol rád, že si raz poriadne zarobí. A ten by potom ďaľších 10 rokov klamal ľuďom do tváre s dobrým pocitom, že jemu nikdo nič nediktuje.

A takisto naša anonymná twitch-streamerka. Aj keď by to bola pravda, že naozaj pracuje pre nejaké médium, v tú ranu, ak by sa náhodou svojimi rešeršami objavila v jednej línii s alternatívou, prestal by byť o jej prácu záujem. Buď by bola vymenená, alebo by jednoducho jej artikle prestali nakupovať, z organizačných dôvodov, samozrejme.

Ale zakiaľ pevne verí a píše tak, ako to oligarchii vyhovuje, tak sa bude biť s každým do krvi o tom, že jej nikdo neprikazuje ako má písať a ona má absolútnu slobodu tlače.

Potom je len otázka, že prečo sa už dnes skrýva za pseudonymi a nezverejní svoje dáta, aby človek vedel, že s kým to má dočinenia.

A potom samozrejme aj známe follow-the-money, kto ju platí, z akej rodiny pochádza a podobne.

Lebo ja som presvedčený o tom, že ak niekdo pochádza z rodiny, ktorá zbohatla privatizáciami v 90tych rokoch, keď sa verejný majetok rozkrádal, tak ako prišli k peniazom a majetkom mnohí, tak potom tiež netreba žiaden nátlak na takého človeka vyvýjať na to, aby písal v neoliberálnom duchu.

Všetky tie všeobecne známe poučky, ako je štát zlý vlastník a podobne, to taký človek bude písať dobrovoľne, lebo keď by o tom nebol presvedčený, tak by tie všetky nakradnuté majetky musel vrátiť, teda ak by bol konsekventný v tejto veci a nie nekonsekventný ako prezident, ktorý nakradnuté nevráti dobrovoľne ani keď už o tom každý vie.